Zrezygnuj z opcji czuwania

serwis klimatyzacji filtry powietrza wewnętrzne

Wiele urządzeń ma w swoich funkcjach opcję czuwania, czyli tzw. stand-by. Często korzystamy z niej w przekonaniu, że jest ona równoznaczna z odłączeniem od urządzenia dopływu prądu.

www.desig-n.pl

To jednak błędne rozumowanie, gdyż nawet w trybie czuwania urządzenia elektryczne pobierają prąd, czasami nawet nie dużo mniejszy niż podczas normalnej pracy. Niektóre urządzenia do pracy pobierają np. 10 W, a w trybie stand-by zużywają 8 W energii.

Zatem gdyby podsumować ich eksploatację to okazuje się, że niemal przez cały czas są w trybie pełnej pracy. Dla przykładu urządzenia odtwarzające muzykę podczas pracy wykorzystują 27 W, a gdy czuwają – 19 W energii. Pamiętaj więc o tym, że gdy wyłączasz urządzenie to odłącz od prądu także jego wtyczkę.

Ponieważ może to być jednak kłopotliwe i niewygodne, to zastosuj listwy, dzięki którym już przy jednym kliknięciu odłączysz dopływ prądu do kilku urządzeń. Można też zastosować programator, który będzie za nas pamiętał o tym, by w określonym czasie i w konkretnych godzinach odcinać urządzenia od dopływu prądu.