Uczuleni na jad

www.goksadowne.pl

Pszczoły i osy można spotkać niemal wszędzie. Również podczas wakacji jesteś ciągle narażony na użądlenia tych złośliwych owadów. Dla przeciętnego człowieka takie ukąszenie nie jest groźne, jednak osobie uczulonej na owadzi jad spotkanie z którymś z tych pasiastych stworzeń może znacznie dać się we znaki. Kiedy użądli cię pszczoła lub osa prawdopodobnie poczujesz dosyć dotkliwe pieczenie lub swędzenie.

Wokół zaatakowanego miejsca może pojawić się obrzęk oraz zaczerwienie. Obejrzyj dokładnie to miejsce w poszukiwaniu żądła, które może pozostać po spotkaniu z pszczołą. Po jego usunięciu, zastosuj specjalny preparat łagodzący skutki ukąszeń owadów lub przyłóż do ukąszonego miejsca… cebulę. Ten babciny sposób sprzyja likwidacji obrzęku i nieprzyjemnych odczuć.

Wiele osób nigdy nie zostało użądlonych przez pszczołę lub osę i nie wie, czy są uczuleni na ich jad. Jeśli masz tego typu alergię, objawy ukąszenia mogą się znacznie nasilić. Czasami towarzyszą im także duszności, niepokój, kołatanie serca lub obrzęki w innych miejscach niż to, które zostało zaatakowane. Najbezpieczniej jest więc starać się unikać tych pasiastych owadów.

W tym celu warto szczelnie zamykać słodkie przekąski, a po zjedzeniu łakoci lub owoców dokładnie myć ręce.