Nie daj się komarom

kochamwakacje.pl

Komary w polskim klimacie nie są zbyt groźnymi owadami. Mogą jednak być bardzo uciążliwe.

www.tunezjajadetam.pl

Kiedy spędzasz wakacje nad wodą, możesz być niemal pewny, że będziesz się z nimi zmagać. W ciągu jednego wieczoru potrafią stać się prawdziwą zmorą.

Dobrze jest więc jeszcze przed wyjazdem zorientować się, jak walczyć z nimi najskuteczniej. Na rynku dostępne jest wiele różnego rodzaju preparatów, które mają odstraszać komary.

Jeśli wybierasz się w podróż z dziećmi, przed zakupem koniecznie upewnij się, że wybrany przez ciebie repelent może być używany również przez pociechy w odpowiednim wieku. Pamiętaj też, że środkiem przeciw owadom warto spryskać nie tylko skórę, ale również ubrania.

Niektóre substancje źle reagują w kontakcie z rozgrzanym ciałem, przez co znacznie tracą na skuteczności. Przygotuj też środki, które łagodzą swędzenie po ukąszeniu.

Jeśli nie przygotowałeś się odpowiednio i nie masz pod ręką specjalnej substancji, możesz spróbować również odstraszać komary domowymi, naturalnymi sposobami. Te owady nie lubią niektórych zapachów, na przykład olejku waniliowego, liści pomidorów czy bazylii.

Nie znoszą też woni witaminy B, więc przed wyjazdem dobrze jest przez kilka dni zażywać takie suplementy.