Coraz częściej na dachach domów możemy zobaczyć charakterystyczne czarne lub srebrne płyty. Świadczą one o tym, że właściciel wykorzystuje energię słoneczną, aby osiągnąć jak najlepsze efekty w ogrzewaniu budynku. Kolektor ma za zadanie przekształcanie promieniowania słonecznego w energię cieplną. Aby tego dokonać, potrzebne jest wykorzystanie odpowiedniego nośnika ciepła, w postaci gazu (np.
powietrza) lub cieczy (np. glikolu, wody). Ze względu na ten czynnik możemy podzielić te urządzenia na cieczowe lub gazowe. Umieszczenie na dachu kolektora zwykle nie wystarczy, by ogrzać całe mieszkanie.
Może jednak zmniejszyć koszty utrzymania domu, przez realizację wybranych działań. Najczęściej wykorzystuje się je do podgrzewania wody, zarówno tej użytkowanej na co dzień, jak i wlewanej do basenu. Często kolektor ma też za zadanie wspomaganie ogrzewania centralnego. Jeśli chcesz uzupełnić ogrzewanie swojego domu poprzez użycie kolektora, zorientuj się, jakiej wysokości dotację możesz otrzymać z Unii Europejskiej.
To bardzo ważne, bo inwestycja w energię słoneczną może okazać się dość kosztowna. Jest to największa wada odnawialnych źródeł energii.
Klasy energetyczne
Zrezygnuj z opcji czuwania
Jakie są typy elektrowni wiatrowych