Jak uniknąć udaru?

www.5m.org.pl

Udary słoneczne podczas wakacji stanowią prawdziwą plagę. Pojawiają się jako konsekwencja zbyt długiego przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach, gdy na zewnątrz jest najcieplej. Udar to nic innego jak przegrzanie się organizmu, spowodowane zbyt długim wystawianie na promieniowanie słoneczne szczególnie głowy i karku. Najczęstszymi ofiarami padają tutaj osoby starsze oraz dzieci.

Najpowszechniej pojawiającymi się objawami udarów słonecznych są silne bóle oraz zawroty głowy. Mogą wystąpić także wymioty i gorączka. Kiedy podczas upałów źle się poczujesz, natychmiast udaj się w zacienione miejsce. W miarę możliwości przygotuj chłodne, wilgotne okłady na kark oraz głowę.

Jeśli jednak objawy uporczywie nie ustępują, koniecznie i bezzwłocznie udaj się do lekarza. Jak można uchronić się przed udarem, gdy na dworze panuje upał? Przede wszystkim zawsze, gdy opuszczamy zacienione miejsce, pamiętajmy o nakryciu głowy. Najważniejsze jest to między dwunastą a czternastą, jednak promienie słoneczne mogą dać nam się we znaki również w innych godzinach. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednie nawadnianie organizmu.

W gorące dni wypijanie dwóch litrów wody w ciągu dnia to absolutne minimum.