Jak uniknąć skurczy?

Szacuje się, że skurcze są jedną z najpowszechniejszych przyczyn utonięć. Warto wiedzieć, że mogą być spowodowane gwałtowną zmianą temperatury, kiedy to rozgrzani promieniami słonecznymi wchodzimy do zimnej wody. Aby uniknąć tej niebezpiecznej dolegliwości, nie należy również wchodzić do wody przez godzinę po posiłku. Czasami jednak skurcz dopadnie nas pomimo zachowania środków ostrożności.

Wtedy najgorszą możliwą reakcją jest panika. Jeśli kąpiesz się na strzeżonej plaży, postaraj się dać ratownikowi wyraźny znak, że potrzebujesz pomocy. Nie machaj bezładnie rękami i nogami, żeby nie tracić energii bez potrzeby. Nawet jeśli liczysz na ratunek, skup się na tym, by cały czas próbować dopłynąć do brzegu.

Ze skurczem w ręce lub nodze jest to znacznie utrudnione, ale nadal wykonalne. Najbardziej bolesne są jednak skurcze krtani. W takim przypadku rozmasuj jej okolice, wykonując okrężne ruchy. Wydostanie się na ląd nie oznacza jeszcze, że pozbyłeś się problemu.

www.hoergertshausen-obb.de

Należy energicznie napiąć skurczony mięsień. Na strzeżonym kąpielisku powinna wesprzeć cię w tym osoba, która udzielała ci pomocy. Po takim przeżyciu warto również udać się na profesjonalny masaż. Pomoże to uniknąć podobnych wydarzeń w przyszłości. Wykonaj masaż relaksacyjny