Diagnostyka przez internet to błąd

Dermatolog Aleksander Olsztyński http://www.i-kar.pl/

Czasy mamy bardzo nowoczesne, a kanały komunikacji i pozyskiwania informacji są bogate i łatwo dostępne praktycznie dla każdego. Kluczowe znaczenie ma w tym kontekście internet, który każdego dnia odwiedzają setki milionów ludzi – również tych, którzy poszukują w nim odpowiedzi na pytanie, co im dolega.

Lekarze narzekają, że to prawdziwa plaga. Zamiast udać się do przychodni lub poradni szpitalnej ludzie wpisują swoje objawy w Google i sprawdzają, jakie wyniki się pojawią.

Wiadomości, które można w ten sposób uzyskać rzadko kiedy mają jakikolwiek związek z rzetelną wiedzą medyczną. Nie mogą go mieć, ponieważ nie dochodzi do badania, nie ma więc mowy o diagnostyce.

Co ciekawe i poniekąd bulwersujące, ekspertami udzielającymi odpowiedzi na pytania w niektórych serwisach WWW są dyplomowani lekarze. Tym samym niejako uwiarygadniają oni politykę wypychania pacjentów z gabinetów lekarskich i pozostawiania ich na pastwę internetu.

Z naszej strony apelujemy, by nie ufać takim wirtualnym rozwiązaniom. Jeśli czujemy, że coś jest nie tak, udajmy się po prostu do specjalisty.