Europejska Karta Zdrowia

www.pik.legnica.pl

Kiedy wybierasz się w zagraniczną podróż, powinieneś być przygotowany na wszystko. Nie brzmi to zbyt optymistycznie, jednak zawsze może się zdarzyć, że weźmiesz udział w wypadku lub najzwyczajniej w świecie się rozchorujesz. Dobrze jest zabezpieczyć się na taką okoliczność i przed wyjazdem zadbać o wyrobienie sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Pierwszym krokiem do załatwienia formalności powinno być zorientowanie się, czy EKUZ obowiązuje w kraju, do którego się wybierasz. Obecnie taka forma zabezpieczenia zdrowotnego funkcjonuje na terenie trzydziestu dwóch państw. Następnie należy udać się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia z wypełnionym odpowiednim wnioskiem, który można znaleźć w Internecie.

www.szanty.rzeszow.pl

Nie musisz tego zrobić osobiście, jeśli jednak prosisz kogoś o dokonanie tej formalności za ciebie, musisz podpisać odpowiednie upoważnienie. Posiadanie karty nie spowoduje, że będziesz miał prawo do darmowej opieki medycznej na terenie odwiedzanego kraju. Jednak po powrocie do kraju na jej podstawie możesz starać się o zwrot niektórych kosztów.

W tym celu powinieneś udać się do wojewódzkiego oddziału NFZ, gdzie przedstawisz odpowiednie rachunki oraz wniosek o zwrócenie pieniędzy.